Komisja Historyczna Chorągwi Ślaskiej została powołana przez Komendantkę Chorągwi w kwietniu 2019 roku w składzie 18 członków. W trakcie kadencji powołano dodatkowo 9 członków. W skład Komisji wchodzą czynni instruktorzy ZHP oraz byli członkowie zorganizowani w Stowarzyszeniu Harcerskim „Czuwaj”.
Komisja w trakcie kadencji odbyła 22 posiedzenia plenarne w tym posiedzenia online w okresie trwania pandemii. Miejscem odbywania posiedzeń był Ośrodek Harcerski – sale hotelu „Skaut” a ostatnio również Gabinet Historii Harcerskiej Służby.
Po organizacji wewnętrznej w Komisji i przyjęcia kierunków działania podjęte zostały starania zmierzające do utworzenia strony internetowej Komisji, uznając, ze będzie to główna forma prezentacji dorobku Komisji, jak również ukazująca dorobek wszystkich środowisk naszej Chorągwi w zakresie dokumentacji swojej historii.
We wrześniu 2019 roku Komisja zorganizowała konferencję historyczną poświęconą martyrologi harcerstwa we wrześniu 1939 roku, a związanej z 36 rocznicą odsłonięcia na rynku w Katowicach Pomnika Harcerzy Śląskich. Zostały wygłoszone 3 naukowe referaty oraz gawęda
Przewodniczącego Komitetu Budowy Pomnika dh. hm. Juliusza Szaflika, który bardzo ciekawie opowiedział o pracy Komitetu i historii powstawania Pomnika. Na Konferencji został też pokazany 30 minutowy film ukazujący ludzi którzy tworzyli Pomnik oraz miejsca w których powstawał. Film umieszczony został na stronie internetowej Komisji wraz z innymi materiałami dotyczącymi powstania i odsłonięcia Pomnika.
Wiele uwagi od samego początku swoich działań Komisja poświęcała utworzeniu Gabinetu Historii Harcerskiej Służby. Materiały historyczne i pamiątki gromadzone były w pomieszczeniach, które wymagały gruntownego remontu, łącznie z naprawą przeciekającego dachu. W 1921 roku
dzięki znacznym nakładom finansowym Komendy Chorągwi wyremontowano dach budynku i pomieszczenia Gabinetu. Ze środków finansowych Komendy Chorągwi zakupione zostały regały metalowe które będą służyły do przechowywania zebranych dokumentów i pamiątek. Gabinet został doposażony przez darowiznę z Biblioteki Miejskiej w Piekarach Ślaskich, są to regały biblioteczne, stoliki i krzesła. W trakcie remontu członkowie Komisji wiele godzin przepracowali fizycznie przy przenoszeniu zbiorów pomiędzy remontowanymi pomieszczeniami oraz ich zabezpieczeniu przed zapyleniem. W docelowych działaniach Komisji zbiory znajdujące się w Gabinecie winne być dostępne w internecie. W ostatnim czasie Gabinet otrzymał dostęp do internetu oraz doposażony przez Komendę Chorągwi w laptopa. Pozwoli to na archiwizację zbiorów i udostępnienie ich w sieci. Obecnie porządkowaniem pamiątek i dokumentów oraz ich katalogowaniem zajmują się członkinie Komisji dh. hm. Stanisława Jędruszek-Sowiżdżał oraz dh. hm. Maria Stangrecka.
W lutym 2020 roku Komisja Historyczna była współorganizatorem kominka w Pałacu Młodzieży z okazji Dnia Myśli Braterskiej poświęconego hm.Józefowi Pukowcowi i 100 rocznicy Powstań Śląskich.
W marcu 2020 roku większość członków naszej Komisji uczestniczyło w zajęciach edukacyjnych dla Chorągwianych Komisji Historycznych zorganizowanego przez Muzeum Harcerstwa w Warszawie.
W 2021 roku w ramach realizacji kampanii programowej „Bohater dla Chorągwi Śląskiej” członek Komisji pwd. Bartłomiej Zbączyniak opracował biogramy dh. Józefa Skrzeka / instruktora z Michałkowic /, dh Ryszarda Kota / postać z pomnika /, dh Rafała Kocika / harcerza z Chorzowa / dh. Pauliny Maciejowskiej z Łodzi /z okresu plebiscytu na Górnym Śląsku / oraz druhny Wandy Łowińskiej pierwszej Komendantki Chorągwi. Po wydaniu przez IPN w Katowicach plakatu z Druhną Komendantką, członkowie Komisji odwiedzili wiele środowisk harcerskich w naszej Chorągwi popularyzując osobę pierwszej Komendantki.
We wrześniu 2021 roku w związku z 100 rocznicą Powstań Śląskich i rozpoczynającą się kampanią „ Bohater dla Chorągwi Śląskiej”,Komisja podjęła uchwałę o opisaniu harcerskich miejsc pamięci, w Chorągwi pod roboczym tytułem „Harcerstwo Ślaskie w służbie Niepodległej”. W rezultacie tego przedsięwzięcia podjętego przez Komisji Historycznej Chorągwi Śląskiej opisanych zostało 14 miejsc pamięci wraz z notkami biograficznymi tych, których te miejsca dotyczą. Całość zredagowana została przez członków Komisji dh. phm. Katarzynę Dusio-Wanat i dh. pwd Zenona Wanat. Tak przygotowana książka wydana została we wrześniu 2022 roku przez Komendę Chorągwi. W trakcie prac nad realizacja tego zadania podjęta została decyzja o udokumentowaniu wszystkich harcerskich miejsc pamięci na terenie całej naszej Chorągwi.
Druh Łukasz Stangrecki członek naszej Komisji brał czynny i aktywny udział w pracach zespołu programowego który przygotowywał kampanię programową „Bohater dla Chorągwi”.
Członkowie naszej Komisji wydatnie wsparli Chorągiew Łódzką w poszukiwaniu materiałów dla wystawy o udziale harcerzy w Powstaniach Śląskich. Wystawa ta była eksponowana również na terenie naszej Chorągwi.
Opracowana przez dh. hm Mieczysława Brańkę i dh hm. Marię Stangrecką monografia Ośrodka Harcerskiego w Chorzowie została umieszczona na stronie internetowej naszej Komisji.
W 2022 roku dh. hm. Elzbieta Tabacka po wielu miesiącach poszukiwań odnalazła w Muzeum Historii Miasta Katowice pełną dokumentację z prac Komitetu Budowy Pomnika na Katowickim rynku oraz dokumentację budowlano – techniczną i lokalizacyjną. Dokumenty te zostaną zaprezentowane na wystawie z okazji 40 rocznicy odsłonięcia Pomnika.
Członkowie Komisji kilka razy reprezentowali Chorągiew Śląską ZHP na uroczystościach patriotycznych organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.
Komisja tą drogą dziękuje dh. hm. Andrzejowi Lichocie za udzielaną pomoc Komisji, szczególnie w trakcie remontu, przez pracowników gospodarczych Ośrodka Harcerskiego.
Chorzów, wrzesień 2022
Przewodniczący
Komisji Historycznej Chorągwi Śląskiej
hm. Jan Piechaczek